• A T

Jak dobrać obraz do wnętrza domu?

Zaktualizowano: 17 gru 2021

Dekoracja ścian jest prawdziwym wyzwaniem – to stwierdzenie może budzić zdziwienie, bowiem co jest trudnego w powieszeniu kilku obrazków? Niestety, praktyka pokazuje coś zupełnie innego – zła kompozycja, nieumiejętne rozplanowanie przestrzeni oraz niespójność stylistyczna mogą zepsuć całą aranżację domu. Wtedy nie pomogą nawet najciekawsze obrazy! Aby uniknąć błędów, należy zachować kilka podstawowych zasad stylistycznych, a rozmieszczenie obrazów na ścianie stanie się dziecinnie prostym zadaniem. Zatem – do dzieła!


obraz i wnętrze domu


Obrazy na ścianie – zgodność ze stylem wnętrza


Co wybrać na ścianę, mając tak wiele możliwości? Początki bywają trudne, dlatego warto zacząć przygodę z obrazami od ustalenia stylistyki wnętrza. Jest to jedna z podstawowych zasad wieszania obrazów na ścianie – aranżacji może być bez liku, zarówno w minimalistycznych, jak i eklektycznych przestrzeniach, jednak dowolność ma swoje granice. Tradycyjne, proste wnętrza wymagają klasycznych rozwiązań, zatem doskonale będą się łączyć z malarstwem figuratywnym, martwą naturą lub zwykłymi grafikami. W stylu skandynawskim możemy pozwolić sobie na większą swobodę wyboru – dominanta w postaci obrazu abstrakcyjnego będzie pięknie podkreślać klasę i znajomość najnowszych trendów. Co innego mieszkanie w stylu glamour. Złote ramy, ciemne tła, mroczne klimaty – nic tak nie zbuduje tajemniczości, jak odrobina przepychu. Odwrotnie niż we wnętrzach rustykalnych – tutaj dekoracje ścian powinny działać uspokajająco. Jasne kolory, motywy roślinne i delikatne ramki – sielskie klimaty przywołają wspomnienia z wakacyjnych wojaży. Jak widać temat, kolorystyka, rama – wszystko ma znaczenie.


Nad kanapą czy obok szafy – jak rozmieszenie obrazów na ścianie wpływa na estetykę wnętrza


Puste ściany nie są problemem wyłącznie minimalistycznych przestrzeni. Również bardziej obudowane wnętrza będą wyglądać korzystniej z odpowiednimi, dopasowanymi obrazami. Stąd, po ustaleniu stylu mieszkania, należy wybrać miejsce, które będzie najbardziej reprezentacyjne dla naszych ulubionych prac.

Najpopularniejszym wyborem jest wolna przestrzeń nad kanapą – umieszczona w centralnym punkcie dekoracja ścian w salonie obrazom nada rangę doskonałej wizytówki naszego stylu i gustu artystycznego. Nieco więcej wyzwań stwarza umieszczenie obrazów w mniej widowiskowych pomieszczeniach, jak sypialnia, kuchnia czy przedpokój. Tam sprawdzą się drobne obrazki, które nie zaburzą przestrzeni, ale będą z nią współpracować.


Jak powiesić obraz na ścianie?


Reguła jest oczywista – musi być symetrycznie i … prosto, bowiem nie ma nic gorszego niż widok krzywo powieszonego obrazu. Wszelkie miarki oraz poziomice jeszcze nigdy nie były tak przydatne! W przypadku braku odpowiedniego sprzętu, pomóc nam może również obecność drugiej osoby, która spojrzy na naszą pracę krytycznym okiem, wyłapując wszystkie odchylenia od poziomu i pionu. W przypadku jednego obrazu szybko uporamy się z zadaniem – niezależnie od ilości wolnego miejsca, nasze dzieło sztuki najlepiej zaprezentuje się w samym centrum, tak aby skupiać na sobie wzrok obserwatorów. Również o tym, na jakiej wysokości wieszać obrazy, nie powinien decydować przypadek. Należy uważać, aby nie zawiesić dzieła sztuki zbyt wysoko – obraz powinien znaleźć się na linii naszego wzroku. Wszyscy pamiętamy wizyty w dużych muzeach sztuki, gdzie nie mogliśmy zrozumieć logiki wieszania obrazów pod samym sufitem lub tuż przy ziemi – takich błędów chcemy uniknąć we własnych wnętrzach.


Prywatna galeria sztuki, czyli jak rozmieścić obrazy na ścianie?


Jeżeli zamiast jednego obrazu, marzy nam się prawdziwa galeria złożona z kilku płócien, to musimy przyjąć kilka nowych, ale niezwykle prostych reguł. O tym, jak należy wieszać obrazy, dowiemy się, korzystając z wcześniej przygotowanego planu pracy. W prawidłowym rozmieszczeniu obrazów na ścianie pomoże nam zwykła kartka papieru, na której rozrysujemy całą kompozycję. Takie planowanie pozwoli uniknąć błędów i zmartwień w przypadku wybrania złego miejsca na haczyki, zapewni za to symetrię i pozwoli wyliczyć odpowiednią odległość pomiędzy pracami. Wieszając obrazy na ścianie, możemy użyć także kilku innych sztuczek, szczególnie przydatnych w małych mieszkaniach. Jeżeli zależy nam na powiększeniu niewielkiej przestrzeni, wybierzmy ramy poziome i takież samo ustawienie obrazów. A niskie pomieszczenia? Jakie tutaj sprawdzą się obrazy na ścianie aranżacje stworzone z podłużnych i smukłych prac dodadzą wnętrzu kilku dodatkowych centymetrów. Prosto i sprytnie, czyli tak, jak lubimy!


Jak wieszać obrazy nad kanapą?


Podobnie jak w przypadku pozostałych miejsc, o rozmieszczeniu obrazów na ścianie nad kanapą nie może decydować przypadek. Zatem na pytanie o to, jak wieszać obrazy nad kanapą, odpowiadamy w kilku punktach:


1. Obrazy wieszamy w odstępie od 15 do 20 cm nad krawędzią kanapy – dzięki temu nasze prace znajdą się na odpowiedniej wysokości.

2. Zajmujemy więcej niż 1/3 długości kanapy – zbyt małe obrazki nie będą należycie wyeksponowane.

3. Dolną krawędź ustawiamy w jednej linii – wprowadzi to ład i porządek do kompozycji.

4. Różnicujemy wielkość ramek – aby jednakowej wielkości ramki wyglądały dobrze, trzeba mieć duże wyczucie aranżacyjne. Lepiej więc postawić na sprawdzone rozwiązania i wybrać oprawy o różnorodnych wielkościach.

5. Utrzymujemy równe odstępy pomiędzy obrazkami – wtedy nie musimy dbać o symetryczność całej kompozycji.


Dzięki powyższym wskazówkom, staniemy się ekspertami w tematyce wieszania obrazów nad kanapą. Ta wiedza przyda się jeszcze nie raz!


Jakich błędów unikać w dekorowaniu ścian?


Chaos, przypadkowość, niespójność – tak nie powinna wyglądać dekoracja ścian w salonie obrazy muszą mieć ustalone miejsce, inaczej nie będziemy czerpać radości z przebywania w naszym mieszkaniu. Zapomnijmy zatem o szeregowaniu prac od największej do najmniejszej – najważniejszą umieśćmy w centrum wydarzeń i otoczmy ją mniej widowiskowymi przedstawieniami. Również wysokość ma znaczenie – o tym, na jakiej wysokości wieszamy obrazy, niech zadecyduje… funkcjonalność mebli. Podniesienie kanapy, rozsunięcie blatu czy otworzenie szafki – aby uniknąć zasłonięcia lub zniszczenia pracy, musimy powiesić je minimum 20 cm nad meblem. Uszkodzenia mogą powstać również z powodu złych warunków klimatycznych, jak nadmierne nasłonecznienie czy podwyższony poziom wilgoci – tego nie lubią ręcznie malowane obrazy w salonie. Aranżacje tego typu są bardziej narażone na wypłowienie lub przebarwienia. Zachowując zdrowy rozsądek, będziemy cieszyć się naszymi pracami przez wiele lat, o wiele dłużej niż z innych elementów aranżacji wnętrza!

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Przezroczysty_png.png