• A T

Jak dobrać ramę do obrazu?

Rama powinna tworzyć z obrazem zgrany i spójny duet. Od jej wyglądu zależy bowiem odbiór dzieła sztuki. Zbyt szeroka, w nieodpowiednim kolorze czy niewłaściwie dobranym wzorze, zamiast podkreślać jego walory, sprawia, że staje się ono nieczytelne. Skąd wiedzieć, jaka rama do obrazu będzie odpowiednia? Odpowiedź na tak postawione pytanie znaleźć można w samym dziele sztuki, a także w otoczeniu, w którym chcemy je wyeksponować. Jakich wskazówek szukać? Sprawdź!


rama obrazu

Technika dzieła a rama do obrazu

Od tego, w jakiej technice wykonane zostało dzieło, zależy w dużej mierze wygląd jego docelowej ramy. Obrazy malowane na płótnie, a więc blejtramie, wymagają tzw. głębokich ram do obrazu. Tylko one zakryją niezamalowane skrawki płótna, a więc boki blejtramu. Prace wykonane na papierze czy fotografie zdecydowanie lepiej prezentują się w oszklonych ramach i okolone passe-partout. Ta papierowa rama nie tylko pomaga wydobyć głębię z dzieła, ale też chroni je przed bezpośrednim stykiem ze szkłem. Jaka rama do obrazu będzie odpowiednia do twórczości utrwalonej na płytach, panelach, tablicach malarskich czy też na drewnie? Takie dzieła dobrze prezentują się w ramie o węższym profilu niż twórczość na płótnie. Można stworzyć ją z cienkich listew. Prace drukowane i naciągane na krosno malarskie (z zadrukowanymi bokami) można pozostawić bez ram.

Rama do obrazu i gatunek malarski

Wygląd ramy do obrazu uzależniony jest również od gatunku malarskiego wybranego przez artystę. Olejne dzieła historyczne i klasyczne, a więc m.in. pejzaże, portrety, martwa natura, warto wyeksponować w głębokich, zdobionych, tzw. ornamentowych ramach. Przeważnie taka rama do obrazu przybiera różne odcienie złota, które uzależnione są od kolorystyki dzieła (czytaj niżej). W małych obrazach tego typu często stosuje się passe-partout. W przypadku współczesnej twórczości na blejtramie, np. dzieł abstrakcyjnych (w tym olejnych, drukowanych czy wykonanych farbami akrylowymi lub alkoholowymi) częściej sięga się po minimalistyczne wzory ram do obrazów. Ich kolory i wzory są bardziej stonowane niż w twórczości klasycznej, np. są to proste ramy drewniane. Twórczość nowoczesną na papierze można pozostawić nieoprawioną.

Kolorystyka dzieła i wybór ramy do obrazu

Kolejnym aspektem istotnym przy wyborze optymalnej ramy do obrazu jest kolorystyka dzieła. Gdy wiesz już, jaka szeroka powinna być rama i jakie ornamenty będą właściwe, musisz podjąć decyzję o jej barwie. Wskazówkę znajdziesz w samym dziele. Przyjrzyj mu się dokładnie i określ, jaka paleta barw dominuje. Jeśli są to kolory ciepłe, rama do obrazu powinna być pomalowana również w kolorze o takiej temperaturze. Najczęściej wybierane są w takiej sytuacji ramy do obrazu w takich odcieniach jak złoty, brązowy, miedziany, mosiężny czy kryty szlagmetalem. W dziełach chłodnych lepiej sprawdzą się ramy białe, srebrne, szampańskie, czarne, szare czy w kolorze aluminium.

Rama do obrazu a styl wnętrza – jak wybrać właściwie?

Chcesz wykorzystać obraz, nadruk czy fotografię jako dekorację wnętrza i zastanawiasz się, jaka rama będzie odpowiednia? Rozejrzyj się po przestrzeni, w której zawiśnie dzieło. Odnotuj, jakie kolory dominują w aranżacji. To ważne, aby barwa ramy do obrazu nie „gryzła się” z kolorem ściany. Idealnie dobrana rama do obrazu powinna harmonizować ze stylistyką wnętrza i stanowić jej integralny element. W nowoczesnych i jasnych przestrzeniach lepiej sprawdzą się minimalistyczne modele ram do obrazów – wykonane m.in. z drewna, aluminium czy wysokiej jakości tworzywa sztucznego. W ciemniejszych i bardziej klasycznych aranżacjach z pewnością znajdzie się miejsce na ramy bardziej zdobne i w mocniejszych barwach, np. złote lub srebrne.

Jak dobrać grubość ramy do obrazu?

Zbyt gruba rama do obrazu w przypadku dzieła sztuki może zadziałać zupełnie tak samo jak zbyt duże ubranie czy zbyt krzykliwa okładka książki. Wybierając ramę do obrazu, zwróć zatem uwagę, aby zachować umiar i szukać tzw. złotego środka. Ogólna zasada mówi, że duże obrazy wymagają grubszych ram, a małe zdecydowanie lepiej będą się prezentować w cieńszych. Jest to rada dobra dla osób, które nie mają doświadczenia w zakresie dobierania ram do obrazów. Specjaliści w tym zakresie nie obawiają się jednak eksperymentów, np. stosowania ornamentowych i grubych ram oraz ciemnych passe-partout do małych obrazów olejnych. Gdy zależy Ci na wyeksponowaniu dzieła, możesz zrezygnować całkowicie z ramy do obrazu. Wybór należy tak naprawdę do Ciebie.

Obraz bez ramy do nowoczesnego wnętrza

Coraz częściej współcześni twórcy świadomie rezygnują z oprawiania swoich dzieł. Takie obrazy, nadruki czy fotografie mają mocniej przemawiać do wyobraźni obserwujących je osób, ponieważ nie rozprasza ich kolor, grubość czy ornamentyka ramy do obrazu. W naszym sklepie internetowym kupisz najwyższej jakości obrazy malowane ręcznie wysokiej jakości farbami akrylowymi na podobraziu z płótna malarskiego i drewna sosnowego. Możesz zawiesić je na ścianie oprawione lub zamknąć je w delikatnej i minimalistycznej ramie drewnianej czy aluminiowej. Szukasz obrazu do swojego wnętrza? Sprawdź naszą ofertę nowoczesnych i abstrakcyjnych dzieł sztuki. Wybierz najwyższą jakość, rzemieślniczą pracę i kreatywność!


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Przezroczysty_png.png