• A T

Jak powstaje żywy obraz?

Zaktualizowano: 7 lip 2021

Od kilku lat możemy zaobserwować bardzo pozytywny trend w wystroju wnętrz – powrót miłości do zielonego otoczenia. Rośliny, umieszczane na meblach i parapetach, albo stawiane zwyczajnie na podłodze, ocieplają wnętrze i sprawiają, że prywatna przestrzeń zyskuje naturalny, przytulny charakter. Dzięki nim poprawia się jakość naszego życia, dlatego warto zainwestować w rozwój prywatnej strefy zieleni. Osobom, które interesują się kwestiami ekologicznymi i lubią wprowadzać do wnętrza ciekawe elementy aranżacyjne, spodoba się żywy obraz z roślin. Ten oryginalny pomysł na aranżację ścian doskonale łączy piękno roślin i sztukę, dodatkowo pozwalając na zastosowanie nowatorskich rozwiązań w projektach wnętrz. Co więcej, nie wymaga specjalnych nakładów finansowych – jest na tyle prosty w konstrukcji, że z powodzeniem można wykonać go samodzielnie. Czym wyróżniają się obrazy diy zrobione z roślin? Sprawdzamy, na czym polega ich fenomen.


Czym jest żywy obraz?

Żywy obraz diy to nietypowe, niezwykle oryginalne połączenie nowoczesnej sztuki z przyrodą. Ta naturalna kompozycja roślin o różnym zabarwieniu, kształcie i fakturze pozwala na niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Dobór poszczególnych elementów zależy wyłącznie od naszych potrzeb i upodobań estetycznych. Dekoracja ścienna w formie żywego obrazu nadaje się nie tylko do tradycyjnych mieszkań – równie dobrze wygląda w surowej, nowoczesnej stylistyce. Oryginalny żywy obraz będzie dobrym wyborem także do biura – stworzy domową, ciepłą atmosferę i sprawi, że nasza praca przestanie kojarzyć się z nudnym, schematycznym wnętrzem pozbawionym charakteru.


Dlaczego żywe obrazy stały się popularne?

Żywe obrazy odpowiadają aktualnym potrzebom – są to najbardziej naturalne prace, które powstają z miłości do dzikiej przyrody. Nie korzystają ze sztucznych i szkodliwych dla środowiska naturalnego komponentów, a zawierają jedynie wartościowe, ekologiczne materiały, jak drewno czy drobne kamienie. W dodatku nigdy nie wyglądają tak samo. Gra świateł i subtelna dynamika roślin wywołują niezwykłe wrażenie, co sprawia, że codzienne inspirują nas na nowo. Tworząc mozaiki z roślin, wprowadzamy do mieszkania niezwykły symbol życia, który czyni nasze wnętrze miejscem przyjaznym i inspirującym. Bez wątpienia wyzwalają bowiem kreatywność – nie ma nic przyjemniejszego niż świadomość własnoręcznie wykonanej instalacji artystycznej, która nie tylko zachwyca designem, ale również budzi zainteresowanie odwiedzających.


Obraz z mchu jako nowoczesny sposób na aranżację wnętrza

Jedną z najczęściej wybieranych rośli przy tworzeniu ogrodu wertykalnego jest chrobotek reniferowy. Obraz z mchu chrobotka gwarantuje wspaniałe wrażenia estetyczne, które w widoczny sposób poprawiają klimat mieszkania. Okazuje się też bardzo funkcjonalną dekoracją. Ta roślina znana jest przede wszystkim z niezwykłych właściwości oczyszczających powietrze i absorbujących wilgoć. Wchłaniając wilgoć z otoczenia, filtruje powietrze, chroniąc jednocześnie przed brzydkimi zapachami i grzybami. Dodatkowo jest całkowicie bezpieczny dla alergików – nie przyciąga kurzu, co wpływa korzystnie na zdrowie oraz samopoczucie domowników. Obraz z mchu będzie również idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących dodatków wyciszających wnętrze i tłumiących hałas. Oprócz wspomnianych zalet, chrobotek nie wymaga też specjalistycznej pielęgnacji, przycinania czy nawadniania. Nie potrzebuje również światła, dlatego można go umieścić w dowolnie wybranym miejscu. Dzięki tym właściwościom otrzymujemy w pełni naturalną, praktyczną i designerską kompozycję na ścianę, która w estetyczny sposób przemyca soczystą zieleń do naszych domów.


Pielęgnacja obrazu z sukulentów

Nie tylko żywe obrazy z mchu i ogrody w szkle podbiły nasze serca w ostatnich latach. Również obraz z sukulentów staje się coraz częściej widziany w przestrzeni domowej i biurowej. Równie atrakcyjny wizualnie, stanowi nieco większe wyzwanie w pielęgnacji, wymagające przygotowania oraz przydatnej wiedzy. Obrazy z sukulentami nie są niestety bezobsługowe – te rośliny jako organizmy żywe zmieniają się i wymagają odpowiedniej pielęgnacji w ciągu sezonu. Powinny być przesadzane i uzupełniane co 2-3 lata, z jednoczesną dbałością o dobre nasłonecznienie oraz nawodnienie. Spełniając te zasady, będziemy mieć pewność, że nasze żywe dekoracje nie stracą wymaganej formy i będą w dobrej kondycji przez długie lata.


Dlaczego warto inwestować z zielone obrazy?

Niezależnie od rozmiaru, kompozycji czy wyboru roślin, żywe obrazy będą doskonałym elementem aranżacyjnym każdego wnętrza. Łatwość adaptacji i bogactwo elementów pozwala na dowolne dopasowanie dzieła do funkcji przestrzeni – domu, mieszkania, biura czy restauracji. Dodatkowo zielone aranżacje świadczą o dbałości o środowisko naturalne, zaangażowanie w sprawy ekologii oraz własne bezpieczeństwo i komfort. Badania naukowe wykazały, że przebywanie w pokoju z roślinami poprawia samopoczucie, a także zwiększa efektywność pracy. Takie pozytywne działania nie powinny zostać zlekceważone, dlatego nie należy czekać z decyzją o stworzeniu własnych żywych obrazów. Im więcej, tym lepiej! Tym bardziej że odpowiedź na pytanie o to, dlaczego i jak zrobić obraz, jest już znana. Zatem – zabieramy się do pracy!

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Przezroczysty_png.png