• A T

Jak zrobić obraz z chrobotka?

Obraz z chrobotka to idealne rozwiązanie do ciemnych pomieszczeń lub dla osób, które nie mają tzw. ręki do kwiatów. Dzięki swoim intensywnym barwom ożywia wnętrza i jednocześnie stanowi świetny substytut żywych roślin. Ja stworzyć obraz z chrobotka reniferowego? Co przygotować przed rozpoczęciem pracy? Jak pielęgnować ścienne dekoracje z chrobotka? Podpowiadamy!


obraz z chrobotka

Obraz z chrobotka – jaki surowiec wybrać?


Podstawową kwestią dotyczącą obrazu z chrobotka jest wybór odpowiedniego surowca do zielonego obrazu. Delikatne, miękkie i naturalnie wyglądające powierzchnie tworzone są zarówno z mchu, jak i z porostów. Do produkcji wykorzystywane są zatem mchy poduszkowe oraz jeden z najbardziej powszechnych gatunków porostów, czyli – chrobotek reniferowy. Popularne we florystyce, a w tym przy komponowaniu obrazów z chrobotka, są jego odmiany, np. chrobotek islandzki czy chrobotek norweski.

Naturalnie surowiec ten ma nienasycone kolory w odcieniach brązu i szarości. Do tworzenia obrazów możesz jednak kupić chrobotki farbowane, preparowane i stabilizowane, np. gliceryną. Tylko takie porosty nie będą się rozrastać i tracić swojej sprężystości oraz barwy. Czy można do obrazu z chrobotka użyć porostów i mchów z lasu? Zdecydowanie nie! I to z dwóch powodów. Przede wszystkim zbieractwo porostów i mchów w lasach państwowych jest zakazane. Po drugie – takie surowce będą nadal żywe.


Dlaczego wybrać obraz z chrobotka?


Zielony obraz z chrobotka ma wiele zalet. Przede wszystkim – jak wspomnieliśmy wyżej – stanowi ciekawą alternatywę dla żywych roślin. Sprawdzi się w miejscach, w których kwiaty doniczkowe nie mają szans na prawidłowy rozwój. Zagrożenia dla nich nie stanowi więc niedobór światła słonecznego czy wysoka wilgotność powietrza. Obrazy z chrobotka nie wymagają także specjalnej pielęgnacji. Jedynie, gdy powietrze jest zbyt suche, warto je zamgławiać lub spryskiwać. Przy sprzyjających warunkach może cieszyć oczy od kilku do nawet kilkunastu lat. Szkodzą im tylko bezpośrednie nasłonecznienie i bardzo wysokie temperatury.

Porosty, w tym chrobotek reniferowy, są antystatyczne, a więc nie przyciągają kurzu. To dobra wiadomość, jeśli ktoś z domowników ma alergię lub lubisz porządek. Są one także odporne na infekcje grzybicze, w tym atak pleśni. Wielu młodych rodziców lub właścicieli czworonogów uważnie dobiera rośliny do wnętrz. Decydując się na obraz z chrobotka, nie muszą się obawiać – porosty nie są trujące, nawet jeśli zostaną zjedzone. Decydując się na obraz z chrobotka do salonu, sypialni czy łazienki, zyskujesz też oryginalną i nietuzinkową dekorację wnętrza.DIY obraz z chrobotka – co przygotować?


Obrazy z chrobotka możesz zamówić gotowe np. w naszym sklepie internetowym Art of Beauty. Jeśli chcesz jednak spróbować swoich sił w pracach ręcznych, podpowiadamy, co na pewno Ci się przyda. Najpierw zastanów się jednak, czy chcesz stworzyć obraz z chrobotka z użyciem kleju czy siatki ocynkowanej o małych oczkach (tzw. hodowlanej). Od Twojej decyzji zależeć będzie, jak wyglądać będzie ostateczna lista produktów i narzędzi. W pierwszym przypadku, a więc przy klejeniu chrobotka, będziesz potrzebować:

– porosty i mchy (0,5 kg powinno pokryć ok. 3-5 m kw. powierzchni),

– ramkę (opcjonalnie),

– pilśniową, drewnianą lub korkową podstawę do wyklejania,

– niskotemperaturowy klej florystyczny,

– pistolet do klejenia na gorąco.

Druga metoda przygotowania obrazu z chrobotka zakłada umieszczanie kępek chrobotka lub mchu na rozpostartej między brzegami ramki siatce hodowlanej. Według wielu florystów metoda ta pozwala uzyskać trwalsze dzieła niż przy klejeniu. Czy to prawda? Jeśli do obrazu z chrobotka użyje się kleju niskotemperaturowego, a nie zwykłych nabojów do pistoletu na gorąco, porosty powinny wytrwać w dobrej kondycji wiele lat. Zupełnie tak samo jak te montowane ręcznie pomiędzy oczkami siatki. Co zatem przygotować do siatkowego obrazu z chrobotka? Potrzebne będą:

– porosty i mchy,

– ramkę,

– siatkę hodowlaną (ocynkowaną, z małymi oczkami),

– teker,

– szczypczyki do cięcia metalu.


Obraz z chrobotka – przygotowanie krok po kroku


Chcesz wykonać obraz z chrobotka w duchu DIY, czyli zrób to sam? Jeśli dysponujesz wszystkimi potrzebnymi narzędziami i produktami, możemy wziąć się do pracy. Najpierw przygotuj mech i porosty florystyczne. Nawet jeśli wybrałeś produkty już oczyszczane, sprawdź, czy nie znajdują się między nimi igliwie, zasuszone liście czy inne surowce leśnego runa. Następnie zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać. „Na sucho”, a więc bez przyklejania czy zaplatania porostów w siatce ułóż surowce tak, aby uzyskać satysfakcjonujący wynik.

Pamiętaj, że porosty i mchy bywają farbowane, dzięki czemu możesz łączyć ze sobą różne barwy. Jeśli chcesz stworzyć obraz z chrobotka w ramce, przyklejaj pojedyncze kępki porostów lub mchu do ich „pleców”. Możesz też za pomocą tekera przymocować od tyłu do ramki siatkę hodowlaną. Zaplataj w jej oczka zielone elementy. Obrazy z chrobotka bez ramki powinny przed klejeniem, mieć zrobiony otwór na haczyk czy gwóźdź. Dzięki temu można będzie powiesić go na ścianie.

Podobają Ci się obrazy z chrobotka, ale nie masz zdolności manualnych lub czasu? Zdecyduj się na nasze gotowe obrazy z chrobotka. Znajdziesz u nas oryginalne kompozycje nie tylko w kształcie prostokąta, ale też koła. Mogą one być zdobione dodatkowo plastrami naturalnego drewna. Sprawdź naszą ofertę.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Przezroczysty_png.png