• A T

Malarstwo abstrakcyjne – jak rozpoznać dobry obraz abstrakcyjny?

Zaktualizowano: 17 gru 2021

Na pierwszy rzut oka mamy wielki chaos – zbiór niekończących się linii i plam, które przypominają dziecięce zabawy z farbkami. Jednak te kolorowe kleksy nie są dziełem przypadku, ale działaniem podpartym wieloletnimi studiami artystycznymi, przemyślaną wizją artystyczną oraz regułami zbliżonymi do tych, które widzimy w malarstwie figuratywnym. To wszystko sprawia, że malarstwo abstrakcyjne może śmiało konkurować z najbardziej znanymi pracami portretowymi czy pejzażowymi, a nawet je przerosnąć!

Znalezienie pięknego obrazu abstrakcyjnego nie jest trudne, jednak dla początkujących kolekcjonerów sztuki może stanowić nie lada problem. Co roku na rynku sztuki pojawia się tysiące prac, które nie zawsze prezentują wysoki poziom artystyczny, dlatego obawy związane z inwestycją w sztukę abstrakcyjną nie są przesadzone. Aby je rozwiać, prezentujemy krótki tekst na temat malarstwa abstrakcyjnego, dzięki któremu nauczysz się patrzeć na obrazy w profesjonalny sposób, godny prawdziwego krytyka sztuki!


malarstwo abstrakcyjne

Kilka słów o sztuce abstrakcyjnej


Klasyczna definicja malarstwa abstrakcyjnego obrazy opisuje jako operujące kolorem i formą, zamiast rzeczywistymi obiektami, znanymi z tradycyjnego malarstwa sztalugowego. Jest to sztuka bezprzedmiotowa, budująca własną rzeczywistość, złożoną z układów linii, form, barw i brył. Jeśli chodzi o nowoczesne malarstwo abstrakcyjne – ważna jest wyobraźnia i osobowość artysty, który własne wizje sztuki prezentuje w sposób znacząco odbiegający od rutyny. Całkowita swoboda twórcza, nieograniczona zasadami artystycznymi, pozwala malarzowi abstrakcyjnemu zerwać z tradycją, skierowaną na kopiowanie rzeczywistości. Brak jakichkolwiek rozpoznawalnych przedmiotów oraz odsunięcie się od wątków tematycznych dzieła pomaga skupić się na innych środkach wyrazów, jak rytm, barwa, kontrast czy światło. Praca na własnych emocjach jest często podparta długimi studiami filozoficznymi, co można prześledzić, czytając traktaty artystyczne powstałe w połowie XX wieku, w czasie eksplozji kolejnych nurtów malarstwa abstrakcyjnego. Aby je w pełni zrozumieć, warto wcześniej sięgnąć do początków, poznając prekursorów i najważniejszych twórców nowego spojrzenia na sztukę.


Znani malarze abstrakcyjni


Początki malarstwa abstrakcyjnego można śmiało datować na … czasy prehistoryczne. Jak inaczej można bowiem nazwać formę plastyczną, znajdującą się w na ścianach dawnych jaskiń? Już pierwsze kultury używały prostych, geometrycznych form, które miały jednocześnie symboliczny i dekoracyjny charakter. Choć pierwsze ślady abstrakcyjnej twórczości człowieka znane są od tysięcy lat, to dopiero początek XX wieku wykształcił malarstwo abstrakcyjne jako odrębny nurt w sztuce. Duży udział w jego powstaniu miała fotografia, która w szybszy i dokładniejszy sposób rejestrowała rzeczywistość od tradycyjnego malarstwa figuratywnego, stąd też eksperymenty formalne stały się niejako koniecznością.


Za ojca sztuki abstrakcyjnej uważa się rosyjskiego malarza Wassily'ego Kandinsky'ego, twórcę tzw. abstrakcjonizmu niegeometrycznego. Ten malarz abstrakcyjny był przekonany, że to kształty, linie i kolory oddziałują na emocje odbiorcy, co doskonale przedstawił w takich pracach, jak „Akwarela abstrakcyjna” (oficjalnie nazwana pierwszym dziełem abstrakcyjnym), „Czerń i fiolet”, „Linia poprzeczna” czy w zbiorze obrazów zatytułowanych „Kompozycja”.


Czołowymi reprezentantami geometrycznego nurtu w sztuce abstrakcyjnej byli Piet Mondrian i Kazimierz Malewicz. Ich malarstwo opierało się na kompozycji figur geometrycznych i linii, których wzajemne oddziaływanie wywierało określone wrażenie na odbiorcy. „Czarny kwadrat na białym tle” – nie ma chyba osoby, która nie zastanawiałaby się nad znaczeniem tej pozornie prostej pracy. Warto wspomnieć również o malarzach abstrakcyjnych tworzących po zakończeniu II wojny światowej, jak Jackson Pollock, który reprezentował abstrakcjonizm ekspresyjny, zwany również malarstwem gestów, oraz o polskiej szkole awangardowej, tworzonej przez tak wspaniałe osobowości, jak Henryk Stażewski, Maria Jarema czy Wojciech Fangor. Ich malarstwo początkowo nie spotkało się ze zrozumieniem krytyków – gwałtowne zerwanie z kilkusetletnią tradycją było traktowane jako nieporozumienie, objaw szaleństwa i nonszalancji artystycznej. Musiało minąć wiele lat, aby abstrakcja ze sztuki dzikiej stała się ważnym głosem w działalności artystycznej.


Sztuka anonimowa czy obrazy abstrakcyjne znanych malarzy – czym kierować się przy wyborze dzieła sztuki?


Odpowiedź jest prosta – należy kierować się wyłącznie własnym gustem. Nieważne, czy szukamy obrazów abstrakcyjnych znanych malarzy, czy anonimowych twórców – jeżeli czujemy głębszą więź z oglądanym obrazem, to mamy pewność, że dokonaliśmy właściwego wyboru. Nie warto sugerować się ani techniką, ani ceną (która może dochodzić nawet do kilkuset tysięcy złotych w przypadku najbardziej znanych twórców!), ani skomplikowanymi teoriami artystycznymi, stojącymi za poszczególnymi pociągnięciami pędzla. Najistotniejsza jest nasza własna wrażliwość – powinniśmy wybierać tylko te dzieła sztuki, które są zgodne z naszą estetyką i wizją artystyczną.


Poszukując dzieł z nurtu nowoczesnego malarstwa abstrakcyjnego warto kierować się nie tylko aktualnymi trendami czy modnymi nazwiskami. Liczy się przede wszystkim nasza indywidualna ocena – tylko wtedy obcowanie z obrazem dostarczy nam wiele radości!

Sztuka abstrakcyjna ma dziś wielu zwolenników, zarówno wśród znawców tematu, jak i osób z minimalną wiedzą artystyczną. Wynika to z dużego ładunku emocjonalnego – malarstwo abstrakcyjne obrazy swoje łączy z konkretnym wspomnieniem, ważnym momentem życiowym lub zwykłą chwilą zadumy. To sztuka, która nikogo nie pozostawia obojętnym, i w tym właśnie tkwi jej sukces.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Przezroczysty_png.png