• A T

Obrazy na płótnie – co warto wiedzieć?

Aranżacja mieszkania może sprawiać kłopoty, szczególnie jeśli chodzi o dobór odpowiednich dodatków. To właśnie indywidualnie dopasowane ozdoby, choć są jedynie uzupełnieniem wnętrza, często decydują o samopoczuciu i komforcie przebywających w nim osób. Szczególnie dekoracje ścienne pozwalają puścić wodze fantazji i stworzyć stylową, unikalną aranżację domowej przestrzeni. Najlepsze efekty przynoszą ręcznie malowane obrazy na płótnie. Ich ponadczasowy charakter oraz łatwość w uzyskaniu różnorodnych kompozycji stylistycznych sprawia, że są pierwszym wyborem dla architektów i dekoratorów wnętrz, którzy poszukują unikalnych oraz sprawdzonych sposobów na wykończenie wystroju. Warto podążać śladami profesjonalistów i dowiedzieć się, co kryją w sobie obrazy na płótnie.


Kilka słów o historii płótna malarskiego

Płócienne podobrazia zaczęto stosować już w XV wieku, jednak prawdziwa rewolucja w stosowaniu tego materiału w malarstwie nastąpiła pod koniec XVII wieku. Używano najczęściej płótna lnianego, rzadziej konopnego, bawełnianego czy jedwabnego. Płotno jako podobrazie napinano na krosno malarskie, czyli ramę złożoną z drewnianych listew. Dawniej obraz na płótnie był wykonany techniką olejną, która z biegiem lat została wyparta przez farby akrylowe. Płótno malarskie stało się popularne dzięki niezwykłej lekkości i elastyczności, co jest bardzo istotne podczas pracy nad dużymi formatami. Pomimo kilku wad, jak wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne i na zmiany w wilgotności powietrza, jest po dziś dzień uważane za najbardziej szlachetny materiał używany w malarstwie sztalugowym.

Doskonałe rozwiązanie dla salonu, sypialni i przedpokoju

Obrazy na płótnie okazują się idealnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują ciekawej dekoracji ściennej do salonu, sypialni czy przedpokoju. Różnorodność wzorów i kolorów, a także dbałość o detal i precyzję wykonania sprawiają, że świetnie dopasowują się do wnętrza, wydobywając z niego same najlepsze wartości. Niezależnie czy poszukujemy pracy, która będzie jedynie nawiązywać do stylistyki pomieszczenia, czy przedmiotu ożywiającego przestrzeń mieszkalną – obrazy na płótnie pozwalają na osiągnięcie dopracowanej, wymarzonej aranżacji wnętrza.

Obraz bez ramy a płótno w ramie

Jeżeli decydujemy się na nowy obraz, płótno i jego obramienie powinno być tym, co przykuje uwagę na dłużej. Gdy poszukujemy obrazów o bardziej tradycyjnej formie, wybierajmy popularne płótno w ramie – drewniana konstrukcja ociepli wnętrze i wypełni pustkę na ścianach. Pasjonatów sztuki nowoczesnej, gustujących w industrialnych przestrzeniach, ucieszy obraz bez ramy. Jego obecność ożywi proste formy, nadając im pożądanej lekkości i subtelności. W tym przypadku warto rozważyć zakupienie kilku mniejszych prac, które będą ze sobą powiązane wspólnym motywem. Wybierając ręcznie malowany obraz na płótnie, otrzymujemy gwarancję unikatowego wyglądu. Zyskujemy pracę jedyną w swoim rodzaju, która nie tylko będzie pięknie komponować się z pozostałymi dodatkami, ale również stanie się doskonałym prezentem z okazji ślubu czy zakupu nowego mieszkania. Jest to upominek z pomysłem, który świadczy o dobrym guście obdarowującego. Warto zatem docenić ten rodzaj sztuki, który dodatkowo stanie się doskonałą inwestycją na lata oraz atrakcyjną pamiątką.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jak dobrać obraz do wnętrza domu?

Dekoracja ścian jest prawdziwym wyzwaniem – to stwierdzenie może budzić zdziwienie, bowiem co jest trudnego w powieszeniu kilku obrazków? Niestety, praktyka pokazuje coś zupełnie innego – zła kompozyc